Moda na bycie fit

Od jakiegoś czasu tematem numer jeden w świecie fitnessu jest Crossfit. Ten rodzaj treningu podbił serca aktywnych Polaków do tego stopnia, iż obecnie w każdym większym mieście znajdziesz kluby i siłownie oferujące ćwiczenia tego typu.

Crossfit

Czym jest crossfit?

Główną zaletą treningu crossfit’owego jest jego uniwersalność i nastawienie na wszechstronny rozwój. To dyscyplina, która umiejętnie łączy w sobie cechy treningu siłowego i kondycyjnego. Jego twórca był pochodzący z Ameryki Greg Glassman i na początku był to rodzaj ćwiczeń przygotowany specjalnie dla policjantów.

Zaletą crossfit’u jest to, że może go uprawiać każdy – nawet osoby, które wcześniej nie były pasjonatami sportu czy aktywnego trybu życia. To ćwiczenia, które nadają się zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. Oto poszczególne etapy treningu crossfit'u:

  • po pierwsze: workout, czyli rozgrzewka. Są to często popularne ćwiczenia, takie jak np. pompki. Ma ona na celu przygotowanie do intensywnego wysiłku. Trwa minimalnie 5 minut.
  • po drugie: wprowadzenie – podczas niego prezentowane zostaną prawidłowe techniki wykonywania poszczególnych ćwiczeń, tak aby można było ćwiczy w sposób poprawny nawet samodzielnie.
  • po trzecie: trening zasadniczy. To moment, w którym wysiłek osiąga szczyty. Składa się zazwyczaj z kilku powtarzających się serii złożonych z ćwiczeń różnego rodzaju. To etap, w którym przez cały czas należy dawać z siebie wszystko. Często wykorzystuje się tutaj obciążenia i akcesoria treningowe.
  • na koniec: stretching. Po tak intensywnym wysiłku rozciąganie jest niezwykle istotne. Pozwoli na szybszą regenerację mięśni.

Moda, która nie przemija?

Na początki wielkiej fali popularności crossfit’u uważało się, że to kolejna moda która szybko przeminie. Jednak na razie dzieje się przeciwnie – ćwiczenia zdobywają coraz większą popularność i otwierają się nowe miejsca przeznaczone do ich uprawiania. Crossfit stał się synonimem dbałości o siebie. Można śmiało powiedzieć, że trening idzie w parze z innymi popularnymi trendami, takimi jak zdrowa żywność, czy wegetarianizm.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.