Praktyka ciała i ducha

Wywodzi się z prehistorycznych Indii i pomaga w integracji ludzkiego ciała i umysłu na każdym poziomie. Joga, bo o niej tu mowa, choć od zawsze cieszyła się dużą popularnością, w dzisiejszych czasach zdaje się przekonywać do siebie coraz więcej osób.

Joga

Dla umysłu

Joga bardzo często ściśle połączona jest z medytacją. Na zajęciach instruktorzy zwracają uwagę ćwiczących na oddech i co chwilę przypominają im o tym, by byli tu i teraz. Służy to głębokiej relaksacji, której łatwo się poddać, pomimo wykonywanych w tym samym czasie wyczerpujących ćwiczeń fizycznych. Skupienie się na teraźniejszej chwili pozwala nam oderwać się od ciążących na nas obowiązkach i problemach. Głębokie wdechy i wydechy pomagają pozbyć się wszystkich wewnętrznych napięć i lęków. Joga ma zatem duże znaczenie terapeutyczne. Praktykujący często przyznają, że po zajęciach czują się dużo lepiej również psychicznie.

Dla ciała

Chociaż niektórym wydaje się, że joga to tylko rozciąganie i relaksacja, absolutnie nie jest to prawdą. Po 1,5-godzinnej sesji uczestnicy wychodzą równie spoceni i zmęczeni co po intensywnym bieganiu lub interwałach. Oczywiście są różne rodzaje jogi: jedne są bardziej statyczne, inne zaś dynamiczne, ale każda z nich może dać niezły wycisk. Dodatkowo jeśli komuś dokucza ból pleców to na pewno zainteresuje go informacja o tym, że pozycje jogi przede wszystkim wzmacniają właśnie mięśnie kręgosłupa. Uczą też prawidłowej postawy ciała, która niweluje niezdrowy nawyk garbienia się.

Miejsce idealne

Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć, bez wątpienia warto zainwestować w karnet do sprawdzonej szkoły jogi. Na miejscu będą czekać na Ciebie wykwalifikowani mistrzowie tej dyscypliny, którzy wyczulą Cię na prawidłowy sposób przyjmowania pozycji i najczęściej popełniane błędy. Jeśli jednak poznasz już chociaż część układów, nic nie stoi na przeszkodzie, by móc samodzielnie praktykować w swoim domowym zaciszu. W Internecie można znaleźć wiele filmików z ćwiczeniami idealnymi na poranne przebudzenie lub wieczorną relaksację płynnym ruchem.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.