Nordic walking – sport nie tylko dla seniorów

„Chodzenie z kijkami”, bo tak potocznie nazywa się nordic walking, to świetny pomysł na spędzenie popołudnia. Dyscyplina ta spodoba się osobom, które nie lubią wylewać siódmych potów na siłowni, a pragną zadbać o kondycję.

Nordic walking

Nordycki spacer dla zdrowia

Czy nordic walking, który zyskuje ostatnimi czasy popularność, to wyłącznie spacer w towarzystwie dwóch kijków? Wielu sceptyków powie zapewne, że niczym nie różni się to od zwykłego chodzenia. W rzeczywistości jednak przyrządy bardzo przydają się podczas marszu, angażując obie strony ciała do dodatkowego wysiłku.

Podczas nordic walking pracują nie tylko mięśnie nóg, ale także klatki piersiowej, ramion oraz brzucha. Masz przyspiesza spalanie kalorii, a także wzmacnia wydolność organizmu. Badania wykazały, że regularne spacery z kijkami przyczyniają się do regulacji oddechu oraz usprawnienia pracy serca.

Dla seniorów, ale nie tylko

Z racji korzyści, jakie niesie ze sobą uprawianie nordic walking, a także łatwości w przyswojeniu zasad używania kijków, sport ten szczególnie dedykowany jest osobom starszym. Nordic walking w doskonały sposób odciąża stawy. Spacer zmniejsza nacisk na część kolan oraz pleców, co z czasem może załagodzić ból reumatyczny tych okolic ciała. To również świetny sposób na to, by dotlenić organizm oraz by zwykły popołudniowy spacer stał się jeszcze zdrowszy.

Nauka chodzenia krok po kroku

By czerpać z marszu jak najwięcej korzyści, należy przyswoić kilka podstawowych zasad. Bardzo ważne jest przybranie odpowiedniej sylwetki, a także właściwe trzymanie kijków. Na początku należy nauczyć się stawiać kroki – powinny być długie, prężne i dynamiczne. Plecy należy wyprostować, a głowę unieść. Ramiona powinny być rozluźnione.

Po chwyceniu kijków należy wykonywać lekkie wymachy, nie wbijając ich w ziemię. Można to zrobić dopiero po rozgrzewce, czyli przejściu kilkunastu kroków. Dłonie należy trzymać na wysokości brzucha. Następnie zacznij odpychać kijki w zamkniętej dłoni, a po uniesieniu puść je, otwierając dłoń. Po kilku takich próbach z pewnością znajdziesz swój rytm.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.